Prevence na I. stupni

Primární prevenci na prvním stupni má na starosti třídní učitel. S jednotlivými tématy se děti setkávají především v prvouce, přírodovědě a tělesné výchově. Při výuce lze využít různých metod, např. výklad, předávání informací, samostatnou práci, skupinovou práci, projektové vyučování. Jednotlivá témata budou vyučující s žáky plnit průběžně během školního roku.

Preventivní programy jako součást výuky

Prvouka (I. – III. roč.)

• zdravá výživa
  • zdravý životní styl
  • škodlivost návykových látek
  • jak se chovat v situacích ohrožujících zdraví nebo život
  • chování při mimořádných situacích

Přírodověda (IV. – V. roč.)

• prevence návykových látek
  • zdravá výživa
  • zdravé životní prostředí
  • zdravý životní styl

Tělesná výchova (I. – V. roč.)

• zdravotní cvičení
  • význam pohybu pro zdraví člověka
  • správné držení těla
  • poskytnutí první pomoci

Výchovný plán třídního učitele (I. – V. roč.)

• upevňování dobrých vztahů mezi žáky, mezi žáky a učitelkou
  • význam zdravého stravování, pitný režim
  • pohybové chvilky, otužování, dechová cvičení
  • bezpečné chování doma, venku, ve škole
  • návykové látky
  • prevence záškoláctví
  • prevence úrazu a nemocí

K naplnění tohoto cíle se zaměříme u dětí na:

• rozvíjení sociálních dovedností, které napomáhají efektivní orientaci v sociálních vztazích, odpovědnosti za chování a uvědomění si důsledků jednání
  • posilování komunikačních dovedností - zvyšování schopnosti řešit problémy, konflikty, adekvátní reakce na stres, neúspěch, kritiku
  • vytváření pozitivního klimatu - pocitu důvěry, bez nadměrného tlaku na výkon, zařazení do skupiny, práce ve skupině vrstevníků, vytvoření atmosféry pohody a klidu, bez strachu a nejistoty
  • formování postojů ke společensky akceptovatelným hodnotám - pěstování právního vědomí, mravních a morálních hodnot apod.

Dovednosti, znalosti a postoje, které si žáci osvojí, musí korespondovat s věkem a navazovat na předchozí zkušenosti. Formy vzdělávání a výchovy musí zohledňovat životní styl rodiny i působení vrstevníků.

aktualizováno: 24.05.2018 21:29:41